Anglický buldok je spolehlivý, oddaný a temperamentní pes, je také odvážný svým vzhledem budí dojem síly a rozhodnosti, ale přitom je velmi laskavý, klidný a dobrosrdečný.
 

Historie plemene
Původ anglického buldoka se nedá jednoznačně určit. Je možné, že Féničané přivedli na britské ostrovy molosské psy a zkřížili je s místními dogovitými psy. Další historické zmínky pocházejí ze středověku. V roce 1209 viděl lord Warren dva řeznické psi, kteří od sebe rozehnali dva zápasící býky. Udělalo to na něj dojem, a tak zavedl každoroční představení s tímto námětem, které se konalo vždy před Vánoci. V roce 1630 byli buldokovití psi poprvé oficiálně klasifikováni jako buldoci. Tehdy se tak nazývali poměrně vysokonozí silní psi. Jejich původní využití by jistě u dnešních milovníků psů vyvolalo zděšení - buldoci byli zneužíváni k přidržení býka při porážce a ke štvaní býka (bull-baiting). V roce 1835 byl bull-baiting zakázán, výsledkem toho však bylo pořádání ilegálních psích zápasů. Pozitivní obrat přineslo až založení klubu Bulldog Club Incorporated v roce 1875. Anglický buldok se stal v Anglii národním plemenem a několik jich vlastnil i Churchill. Po dlouhá léta byl jeho export zakázán, takže u nás zdomácněl až v 80. letech 20. století.
 

Charakteristika plemene
Podmračený výraz obličeje anglického buldoka je klamný. Tito psi jsou velmi přátelští a snášenliví, jsou mimořádně otevření a vždy naladěni ke hrám. Hlavním rysem jejich povahy je tvrdohlavost. Výchova buldoka vyžaduje spoustu porozumění, pochopení a trpělivosti. Vyhnout se musíme jakémukoliv nátlaku či násilí. Důležitá je důslednost hned od počátku. Kromě toho, že je umíněný, je však buldok mimořádně přátelský, má silný smysl pro soužití s rodinou a můžeme ho velmi dobře socializovat. Nemá sklony ke rvačkám a většinou si dobře rozumí s jinými psy. Je důležité ho kontaktu se psy a jinými zvířaty učit od malička, pak nám bude náš pes dělat jen radost.Buldok vyniká velkou láskou k dětem. Rád si s nimi hraje, a dovede odhadnout, jak se má chovat k malému dítěti i k dítěti odrostlejšímu. Nelze jej však pokládat za hračku pro děti.