Francouzský buldoček (French Bulldog) je družný, hravý, veselý a společenský pejsek, který ale dokáže být i tvrdohlavý a umí si jít za svým, když si něco vezme do hlavy. Jde o pejska velmi odvážněho a tělesně tvrdého, který má však velmi citlivou a mírnou duši. Velmi dobře reaguje na intonaci hlasu svého pána. Tělesné tresty vůči tomuto psovi nejsou potřeba, už i tvrdá slova majitele ho dokáží hluboce zasáhnout. Dorůstá do výšky 30cm a váží okolo 14kg. Francouzský buldoček má potlačeny lovecké sklony a tak nemá tendenci vydávat se někam sám, na vlastní pěst. Je vhodný k malým dětem i ke starším lidem.
 

Historie plemene
Jak již napovídá název, pochází Francouzský buldoček z Francie a byl vyšlechtěn v 19.století. Existují dvě různé teorie o jeho původu. První říká, že francouzský buldoček vznikl z dogovitých (molosovitých) psů, používaných k zápasům s býky -odtud bull (býk) dog (pes). Druhá terorie se opírá o křížení britských buldogů, francouzských mastifů a také teriérů. Tento pes patřil původně řezníkům a řidičům dostavníků, avšak díky jeho zajímavého vzhledu, se dostal i do vysoké společnosti a aristokratického světa. První standard francouzského buldočka byl stanoven v roce 1898.
 

Základní péče
Srst francouzského buldočka není náročná na údržbu. Plně postačí jednou týdně vykartáčovat tvrdším kartáčem a v období línání gumovou rukavicí. Také výchova není nijak složitá. Pejsek se učí rychle a je velmi inteligentní. Není však na místě podceňovat důslednost. Francouský buldoček je velmi milé, hodné, rozpustilé a důvtipné zvíře. Miluje svou rodinu a obzvlášť k dětem je velmi laskavý. Je velice kontaktní a společenský. Z tohoto důvodu není vhodný ke kotcovému způsobu života. Jde o vyloženě interierové plemeno. Má rád procházky venku nebo hraní na zahradě. Není to však pejsek vhodný na velmi dlouhé běhání venku, velmi snadno se totiž zadýchá. V letních měsících je potřeba dávat pozor na možné přehřátí a v zimě (ve sněhu) naopak na snadné prochladnutí tohoto pejska. S ostatními zvířaty nemá problém, snáší se dobře i s ostatními pejsky. Dokáže být ale také tvrdohlavý a urážlivý. Pro páníčky s lehkým spaním není vhodný, protože značně chrápe.